Post_20.10._Jak badac potrzeby w marketingu i sprzedazy_Prostoomarketinguisprzedazy

Jak badać skutecznie potrzeby w marketingu i sprzedaży?

Jak badać potrzeby w marketingu i sprzedaży?

W obszarze dostarczania usług wygrywają firmy, które potrafią odpowiedzieć na potrzeby swoich klientów.

Dlatego marketing i sprzedaż stają przed ważnym wyzwaniem, którym jest umiejętne budowanie relacji z otoczeniem oraz przeprowadzenia badać potrzeb w taki sposób, aby odpowiadać na konkretne oczekiwania w jak najlepszy możliwy sposób.

Dlaczego, to tak ważne?

Umiejętna analiza potrzeb klientów daje odpowiedź, na to, czego tak naprawdę potrzebują nasi klienci.
A to pozwala dobrać takie rozwiązania, które nie tylko będą ich w pełni satysfakcjonować, ale również pozwolą im zaoszczędzić pieniądze, czas oraz inne niematerialne zasoby, jak choćby brak poczucia sensu posiadania czy korzystania z danego rozwiązania.

Ważne, aby dbać o właściwą edukację.

Jeśli my jako przedsiębiorcy nauczymy się tego, że zmiany zaczynają się u podstaw leżących w potrzebach naszych odbiorców, to możemy mówić, o tym, że zmierzamy w kierunku realnej satysfakcji w osiąganiu konkretnych celów.
A to prowadzi do wzrostu, innowacji i utrzymania klientów.

Jak skutecznie badać potrzeby?

Prowadzenie firmy zorientowanej na klienta, która naprawdę słucha jego potrzeb, a nie jest skupiona na własnych ambicjach, jest być może na początku trudne, ale warte, aby przejść ścieżkę edukacji i nauczyć się robić, to na poziomie niemal mistrzowskim, co spowoduje, że nie tylko firma zyska finansowo, ale także otoczy się wierną społecznością, która będzie ją rekomendować, a w razie sytuacji kryzysowych bronić.

Etapy efektywnego badania potrzeb w marketingu i sprzedaży.

Aby zrobić pierwszy krok w rozwoju, weźmy na warsztat poniższe kategorie potrzeb, które dzielą się na produktowe i usługowe.

W tej pierwszej znajduje się funkcjonalność, co jest odpowiedzią na, to, aby produkt lub usługa działały w sposób, którego potrzebują klienci, co przekłada się następnie bezpośrednio na rozwiązanie ich problemu bądź zaspokojenie ich potrzeb. A także znajduje się budżet, za który mogą nabyć produkt lub usługę.

Ważne jest również, to aby wziąć pod uwagę wygodę oraz doświadczenie. Produkt lub usługa w najlepszym przypadku musi być po prostu wygodna, czyli taka, która nie przysparza problemów i jest intuicyjna.

Ludzie po prostu lubią wygodę i prostotę, a także pewność, że, to co oferujemy takie właśnie, będzie.

Niezależnie od tego, co sprzedajesz, bazowym przesłaniem powinno być, to, aby zaczynać od doświadczeń klienta i zmierzać w kierunku rozwiązania, które mu to zaoferuje i dostarczy.

Co to oznacza w praktyce?

Oznacza to zrozumienie klientów.
Co mieści się w tym pojęciu?
To choćby skąd pochodzą, kiedy decydują się na zakup, jakie mają oczekiwania, z jakimi trudnościami się mierzą.

Co możesz zrobić, aby odpowiedzieć na potrzeby swoich odbiorców?

Jeżeli już posiadasz dane klientów, zwłaszcza jeśli używasz systemu CRM, to możesz przeprowadzić ich analizę.

Dzięki analizie w marketingu i sprzedaży można zrozumieć, kim są obecni klienci oraz w jaki sposób ich do siebie przyciągnąć. A także można dowiedzieć się co zrobić lepiej i jak wzmocnić z nimi interakcję.

Jak słusznie zauważył Peter Drucker

“Jeśli nie zmierzysz, nie będziesz mógł zarządzać”

Aby poznać potrzeby konsumentów, najlepiej zwrócić się bezpośrednio do źródła – do swojego otoczenia.Możesz to zrobić, korzystając z ankiet dostępnych na stronie internetowej lub wysyłając je drogą mailową.
Ponadto, warto przeprowadzić grupy fokusowe, aby zdobyć bardziej szczegółowy wgląd w potrzeby klientów i ich ogólne doświadczenia z produktem lub usługą.

Dla jeszcze lepszego zrozumienia i wsparcia klientów dobrze jest, poznać, to, w jaki sposób odbywają, nawiązują interakcję z Twoją marką.

Przydatnym narzędziem w tym przypadku może być np. wykonanie mapy podróży klienta, która pokaże, w jaki sposób potencjalni i obecni klienci podejmują się interakcji z naszą marką oraz wskaże na mocne i słabe strony komunikacji i funkcjonalności, przedkładającej się na dokonywane zakupy.

A to zaś pozwala, na proaktywne podejście do obsługi klienta, czyli takie, które pozwala na bezpośredni i prosty kontakt.

Zgodnie z tym, co powiedział Jeff Bezos

“Najważniejsza rzecz, jaką możemy zrobić, to zająć się naszymi klientami”

Tak jak my w Prosto o marketingu i sprzedaży zajmujemy się klientami, którzy do nas trafiają po wiedzę, o tym, w jaki sposób łączyć ze sobą marketing i ze sprzedażą i jak to robić skutecznie.

Dlatego nie zwlekajcie!

Po więcej eksperckiej wiedzy, wsparcia w rozwoju zespołu lub korzystne szkolenia, zapraszamy do kontaktu z nami poprzez wiadomość e-mail biuro@prostoomarketingu.pl


Razem możemy osiągnąć znacznie więcej!

Serdecznie zapraszamy!

 
Dziękujemy!

Zapraszamy do kontaktu: biuro@prostoomarketingu.pl

Comments are closed.